FOTBOLL 2022-09-11 KL. 11:39

Andra raka segern efter målrik match

Av Eric Andersson

Sju mål bjöds det på när Onsala BK bortaspelade mot Nittorps IK. Lyckligtvis för OBK:s del stod de för fyra av dem och bärgade därmed sin andra raka seger.

Andra raka segern efter målrik match
Onsala BK fick segerjubla borta mot Nittorps IK. Arkivfoto: Christian Johansson

I och med segern mot Nittorps IK lyckades Onsala BK bärga två raka trepoängare för första gången sedan innan sommaruppehållet. 3–4 slutade matchen där Ellinor Jonsson återigen var tongivande med sina två mål.
– Det var mycket som var bra idag. Vi möter ett tufft lag som bara backade hem och slog långt. Vi hade lite problem med underlaget (en snabb gräsplan) och Nittorp gjorde det bra, säger tränaren Sebastian Forsell.

Vad gör ni bra/dåligt i matchen?
– Framförallt hotar offensivt när vi kommer runt på kanterna. Sedan är vi lite svaga i markering- och andrabollsspelet. Mot slutet blev det lite nervigt när de tryckte på för en kvittering.

Onsala BK placerar sig nu på en fjärdeplats i en tabell där segraren går rakt upp i elitettan, lag två till fem stannar kvar i division 1 och sexan får kvala för att hänga kvar. I nästa match ställs OBK mot Jönköpings Södra hemma på Rydet.
– Fruktansvärt skönt att komma hem med tre poäng. Det ger oss självförtroende inför avslutningen som kommer bli jäkligt jämn och spännande, säger Sebastian Forsell.


Matchfakta:
Nittorps IK – Onsala BK 3 – 4 (1–1)
0–1 (30) Ellinor Jonsson, 1–1 (45), 1–2 (50) Ellinor Jonsson, 2–2 (60), 2–3 (65) Alice Legnedahl, 2–4 (66) Bianca Lundén, 3–4 (85)

Tjejerna i gängen – inte bara oskyldiga flickvänner
NYHETER 2025-11-03 KL. 19:30
Premium

Tjejerna i gängen – inte bara oskyldiga flickvänner

Begår många brott men är ofta också brottsoffer

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-11-03 KL. 12:03
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.