BLÅLJUS 2021-08-12 KL. 11:53

Flera fall av bedrägerier mot äldre

I veckan blev en 90-åring lurad genom bankbedrägeri. O det verkar vara en ny våg på gång. De senaste dagarna har polisen i Halland fått in flera anmälningar om bedrägerier och bedrägeriförsök mot äldre.

Flera fall av bedrägerier mot äldre
Den nya taxan har hittills inte medfört en större tydlighet.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter





Bedragarna hittar hela tiden nya sätt att komma åt äldres personliga uppgifter och värdesaker. Sofia Ingels på brottssamordningen i Halland vill tipsa om flera sätt att undvika att bli lurad.

– Om man blir det minsta misstänksam eller stressad när någon ringer så är det bästa att lägga på luren. Det är också bra att vara vetgirig och ställa motfrågor till den som ringer. Flera äldre uppger att bedragaren som ringer själv avslutat samtalet när den äldre börjat ställa frågor, säger hon.

Äldre ofta offer


De anmälningar som kommit in i Halland de senaste dagarna handlar om telefonbedrägerier men i vissa fall har bedragarna ringt på dörren. Det gemensamma är att det är äldre personer som utsätts för de här bedrägerierna.

Bedragarna använder olika metoder för att få personlig information från den de ringer eller besöker. Ofta handlar det om att något är bråttom. Till exempel kan bedragarna påstå att något händer på ens bankkonto.

– Det är lätt att bli stressad när en man eller kvinna som låter vänlig men bestämd och övertygande på rösten säger att det är bråttom att lämna ut uppgifter på telefon. Ta det lugnt och lägg på luren om någon stressar dig. Kontakta din bank själv istället. Ring en granne eller anhörig. Och ring polisen, säger Sofia Ingels i ett pressmeddelande från polisen.

– Vi vill uppmuntra äldre att ringa 112 till polisen om de misstänker att de blivit lurade och utsatts för brott. Många äldre är försiktiga med att ringa 112 till polisen men i de här fallen, när bedragare varit hemma hos någon är det jätteviktigt att vi får in uppgifterna fort till polisen, säger Sofia Ingels.

 



Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-14 KL. 17:43
Skrällen: Onsalasonen tog hem VM-silver

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.