BLÅLJUS 2021-07-16 KL. 07:32

E6 avstängd efter olycka

En lastbil och en personbil har krockat på E6:an strax söder om Kungsbacka i norrgående riktning och motorvägen är för närvarande avstängd.

E6 avstängd efter olycka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Lastbilen läcker diesel, säger Christer Dyrfelt, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten.

Larmet kom till SOS strax efter 06.30.
– Vi är där nu och sanerar och tömmer drivmedelstanken, säger Christer Dyrfelt.

Både lastbilen och personbilen kommer att bärgas från platsen, enligt polisen. Föraren av lastbilen är omhändertagen av ambulans. Föraren av personbilen kommer inte att behöva föras med för vård.

Vid halv tio-tiden hade räddningstjänsten lämnat platsen. När de åkte var en av filerna öppen för trafik.

Strax efter olyckan på E6 kom även larm om att en personbil ska ha väjt för vilt på Tostaredsvägen och kört i diket. Räddningstjänsten är även på plats där.
Enligt polisen har bilisten har ont i nacken.

Texten uppdateras...

TV-klipp och nyheter

NH betygsätter samtliga Aranässpelare
2026-05-04 KL. 19:00
Premium

NH betygsätter samtliga Aranässpelare

✔ Tre spelare underkänns ✔ "Inte samma nivå som tidigare" ✔ Hon fick högst betyg

Bildextra från helgens BMX-tävlingar
SPORT 2026-05-04 KL. 09:09
Premium

Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Syskonen Folmanis Hahn har sporten i blodet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-04 KL. 12:11
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.