DEBATT 2024-08-03 KL. 12:00

Debatt: Matmarknad borde vara utan bilar

Av Ronny Karlsson

Debatt: Matmarknad borde vara utan bilar
Debattören uppskattade matmarknaden på torget, men tyckte inte om att bilar fanns i närheten. Arkivbild: Robin Fahlström

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Visst var det trevligt med den internationella matmarknaden i Kungsbacka!

Som en stor saluhall bredde den ut sig på torget och lockade till sig folk. Det berömdes och trivdes och vädret var fint.

Vad som absolut inte förtjänar beröm är att privatbilister tydligen tilläts att köra på Storgatan under pågående evenemang. Varför trängas med den helt nödvändiga trafiken till och från torget?

Är det inte riskabelt att köra mellan mataktiviteter och gångstråk, där folk kommer gående med eller utan något ätbart i händerna utan full koll på allt?

Värst blir det så klart när små barn ivrigt kilar ut på Storgatan medan bilar "i gångfart" mer eller mindre plötsligt dyker upp oroväcknade nära.

Det är alltid otäckt och när det är särskilt folktätt blir det livsfarligt.

Det måste bli en ändring på detta med biltrafik i den centrala delen av Storgatan under evenemang på torget - som under konserter och matmarknader.

Måste!

"Handelsstaden" är visserligen också "Bilstaden", men den viktiga handeln går inte under efter en begränsad avstängning för biltrafik under några av dygnets timmar vid några tillfällen under året.

Road som blev oroad



Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.