DEBATT 2024-09-24 KL. 10:00

Debatt: Ekhaga är uppskattat

Debatt: Ekhaga är uppskattat
Dagens debattör tar Ekhagas äldreboende i försvar. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I en insändare 2024-09-16 uttryckte Susann Lindskog oro över situationen på Ekhaga omsorgsboende och framförde allvarliga påståenden om både vanvård och personalflykt. Som verksamhetschef vill jag bemöta dessa påståenden, särskilt eftersom Ekhaga tidigare varit föremål för granskning i Kungsbacka kommun.

Vi kan av sekretesskäl inte kommentera individuella fall om enskildas omsorgsbehov men jag vill tydliggöra två frågor eftersom det verkar finnas missuppfattningar. Till att börja med serveras mellanmål dagligen runt klockan 11, 15 och 20. Boende som deltar i aktiviteter under denna tid får sitt mellanmål på plats där, och om någon är frånvarande finns alltid möjligheten att få mellanmålet serverat i matsalen, eller vid förfrågan från personalen.

Gällande påståendet om personalflykt vill jag också tydliggöra. Vi har idag en lägre personalomsättning än för ett år sedan, och fler söker sig till oss. Jag tar det som ett tecken på att Ekhaga är en attraktiv arbetsplats och att vi är på rätt väg.

Ekhaga omsorgsboende är uppskattat både av våra medarbetare, de boende och deras anhöriga. Vi fortsätter att arbeta hårt för att säkerställa en trygg och omsorgsfull miljö för alla som bor här.

Ruddi Porsgaard, verksamhetschef

Läs även: Debatt: När vård blir vanvård i Kungsbacka



Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul
NYHETER 2025-12-24 KL. 17:35

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.