DEBATT 2020-07-29 KL. 16:00

Debatt: Sätt lite fart på byggandet

Debatt: Sätt lite fart på byggandet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För två år sedan rasade en kilometerlång bro, Morandibron, i Italien. 50 meter över marken löpte den genom staden. I dag testades den nya bron och beräknas färdig för trafik inom en snar framtid.


I Kungsbacka stängdes Borgmästarebron i maj 2019. Man har ännu inte börjat bygga, utan tillstånden surfar omkring på kommunhuset utan att någon med kompetens tar beslutet. Sätt igång nu.


Det är ett signum för Kungsbacka kommun att allt tar tid och att tjänstemännen inte arbetar för medborgarna eller företagarna i staden utan för sig själva.
Att höja politikernas arvoden gick fortare. Men det är klart – då handlar man i egen sak. Snabbt och smidigt.
Ut med dem och in med nytt.



Läs mer:

Ännu trängre vid Resecentrum

Borgmästarebron får inte rivas

"Stäng Borgmästarebron för biltrafik"

 

TV-klipp och nyheter

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka
Premium | BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Rattfull omhändertogs av polis
Premium | SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Han vann proffstävlingen på Forsgården

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.