BLÅLJUS 2021-05-14 KL. 07:40

Blodig man kom till polisstationen – hade blivit misshandlad

En man som blödde från pannan kom till polisstationen i Kungsbacka igår kväll. Han uppgav att han hade blivit misshandlad. 

Blodig man kom till polisstationen – hade blivit misshandlad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vid 20-tiden på torsdagskvällen kom en man i 45-årsåldern fram till en polispatrull utanför polisstationen. Mannen blödde från pannan och sa att han hade blivit misshandlad.
– Det är oklara omständigheter kring misshandeln. Det finns en del uppgifter att gå på, men jag har inte de uppgifterna. Utredningen får bena ut vad det är som har hänt, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen körde mannen till sjukhuset för en kontroll och skrev en anmälan om misshandel.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Största förlusten på ett år
Premium | HANDBOLL 2026-01-29 KL. 09:12
EM-missen: Sverige brände semifinal

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!