BLÅLJUS 2023-05-30 KL. 14:30

Utsläpp av farligt ämne i Vallda

Av Anton Lorentzson

Ett larm om utsläpp av farligt ämne inkom på tisdagen. Enligt initiala uppgifter handlar det om drivmedel. Räddningstjänsten är på plats.

Utsläpp av farligt ämne i Vallda

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 14.15-tiden på tisdagen som larmet om utsläppet kom in. Händelsen har skett på Lyngfjällsvägen i Vallda och det handlar om en lastbil som läcker diesel.
– Vi har precis kommit fram och konstaterat att det läcker från lastbilen, efter att denna kört in i en sten. Innan vi kom fram så har mycket av spillet redan samlats upp i hinkar och man har även lagt ut absorptionsmedel. Så vi jobbar på med det, säger Bosse Florell, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Utsläppet har inte varit någon fara för allmänheten, men platsen behöver saneras. När räddningstjänsten är klara är just nu oklart.

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-11-02 KL. 11:09
Premium

Sporthelgen i korthet

Krönika: Den oheliga alliansen
KRÖNIKOR 2026-11-02 KL. 10:00
Premium

Krönika: Den oheliga alliansen

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt
NYHETER 2026-11-01 KL. 16:49

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt

✔ Kriminellt gäng försöker etablera sig ✔ Kungsbackapolisen inleder insats ✔ "Skrämt slag på vakter och krögare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-11-02 KL. 17:30
Lutar åt comeback för profilen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.