BLÅLJUS 2022-05-12 KL. 21:40

Telemontörer var bedragare i Särö

Av Henrik Laurén

Polisen har fått anmälan om bedrägeriförsök i en privat bostad i Särö. Händelsen skedde på onsdagen då en äldre kvinna fick besök av två personer som utgav sig vara telemontörer. En släkting som var på plats anade oråd och släppte inte in besökarna.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

- Två personer utgav sig komma från Tele 2 på grund av problem med kablar i kvinnans bostad. Släktingen som var på besök såg dock till att besökarna inte släpptes in. Polisen fick anmälan om saken under torsdagen och har gjort förhör. Händelsen rubriceras som försök till begrägeri, säger polisens presstalesperson Anna Göransson.
Hon vill betona vikten av att inte släppa in personer om man är osäker.
- Kontrollera med den påstådda uppdragsgivaren om de har arbete på gång just där. Eller kontakta polisen, säger Göransson.
I övrigt har torsdag eftermiddag och kväll varit lugn för polisen i Kungsbacka.

15-åring fast under bil – förd till sjukhus
NYHETER 2026-01-21 KL. 07:53

15-åring fast under bil – förd till sjukhus

Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-01-21 KL. 16:00
Krönika: Beredskap i alla lägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.