BLÅLJUS 2024-10-26 KL. 09:47

Större bråk i centrum under natten

Av Christina Nordwall

Ett större bråk under natten mot lördag resulterade i ett antal anmälningar om misshandel.

Större bråk i centrum under natten

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid klockan 00.40 som polisen fick samtal om bråk på en gata i centrala Kungsbacka. När polisens patrull kom till platsen ska de ha fått ta emot tre anmälningar om misshandel som en okänd gärningsperson ska ha orsakat. Bland annat ska det ha handlat om knuffar och knytnävslag i ansikte.


Våldsamt motstånd

Enligt polisen ska det inte ha orsakat några allvarliga skador. Förutom smärta.

Vid klockan 01.10 omhändertogs ytterligare en person, en man i 20-årsåldern, på samma plats på grund av berusning. Han misstänks för våldsamt motstånd och hot mot tjänsteman.

– Det är oklart om han var inblandad i bråket. Det ska ha varit stökigt på platsen, säger Per-Alexander Treptow, stationsbefäl hos polisen.



Åsabon öppnar sitt hem för utställning
KULTUR & NÖJE 2026-05-13 KL. 16:00
Premium

Åsabon öppnar sitt hem för utställning

Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-14 KL. 17:45
Vårens Lanbit tar plats i ishallen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.