Ett större bråk under natten mot lördag resulterade i ett antal anmälningar om misshandel.
Det var vid klockan 00.40 som polisen fick samtal om bråk på en gata i centrala Kungsbacka. När polisens patrull kom till platsen ska de ha fått ta emot tre anmälningar om misshandel som en okänd gärningsperson ska ha orsakat. Bland annat ska det ha handlat om knuffar och knytnävslag i ansikte.
Våldsamt motstånd
Enligt polisen ska det inte ha orsakat några allvarliga skador. Förutom smärta.
Vid klockan 01.10 omhändertogs ytterligare en person, en man i 20-årsåldern, på samma plats på grund av berusning. Han misstänks för våldsamt motstånd och hot mot tjänsteman.
– Det är oklart om han var inblandad i bråket. Det ska ha varit stökigt på platsen, säger Per-Alexander Treptow, stationsbefäl hos polisen.
Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.



