BLÅLJUS 2022-07-19 KL. 11:20

Skärpt straff för barnövergrepp

Av Kristian Alm

Hovrätten skärper domen mot den 40-åring som utfört ett stort antal övergrepp mot barn. Nu blir strafflängden sex år och nio månader. Men det är fortfarande långt ifrån åklagarens yrkande på 14 år.

Skärpt straff för barnövergrepp
Hovrätten i Göteborg. Foto: domstol.se

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbackamannen, som är i 40-årsåldern, dömdes i slutet av mars till fyra år och nio månaders fängelse för 34 brott mot 17 olika målsägare, där de flesta var flickor i 10-årsåldern. Det rörde sig om våldtäkter mot barn, utnyttjande av barn för sexuell posering och sexuellt ofredande. Han friades från en överfallsvåldtäkt på en nioårig flicka.
Åklagare Eva-Lotta Swahn, som yrkat på 14 års fängelse, överklagade.
– Jag är besviken på det straff han får även med hänsyn till de brott han döms för, sade Eva-Lotta Swahn efter domen.
Mannen greps i september förra året misstänkt för flera fall av sexualbrott mot barn. Utredare och it-forensiker har bland annat gått igenom bilder och filmer där barn utsätts för övergrepp och gjort it-forensiska undersökningar.
Polisutredningen ledde till att mannen kunde kopplas till ett stort antal fall av sexualbrott mot barn, både på nätet och fysiskt, på flera platser i Sverige.
Enligt åklagaren hade mannen pressat och hotat flickor att genomföra sexuella handlingar och skicka bilder och filmer till honom.
Hovrätten dömer mannen på samma punkter som tingsrätten, men anser även att han är skyldig till ytterligare tre fall av grovt utnyttjande av barn för sexuell posering och ett fall av sexuellt ofredande. Vidare rubricerar hovrätten ett fall av utnyttjande av sexuell posering som grovt brott.
Men våldtäkten på den nioåriga flickan i en skogsdunge i Östergötland 2005 frias mannen ifrån även i hovrätten.
Ett DNA-prov på mannen gav visserligen träff på en cigarettfimp som
beslagtogs på brottsplatsen, men precis som tingsrätten menar hovrätten att det inte är bevisat bortom rimliga tvivel att det var mannen som begick gärningen.


TV-klipp och nyheter

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

Dags för årets influensa:
NYHETER 2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Mästarna tappar stjärnan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.