BLÅLJUS 2022-08-30 KL. 21:55

Sexuellt ofredande på Kungsbacka badhus

Av Johanna Simonsson

Polisen larmades till Kungsbacka badhus vid 19:30 på tisdagskvällen.
– Det var två killar i 20-års åldern som gjort närmade eller tafsat på två tjejer inne på en relax-avdelning, säger Peter Adlersson, presstalesperson i polisregion Väst.

Sexuellt ofredande på Kungsbacka badhus
Polisen kallades till Kungsbacka badhus efter larm om sexuellt ofredande. Akrivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Några minuter efter larmet var polisen på plats och har hört killarna. Den ena killen är anmäld för sexuellt ofredande och den andra för ringa bedrägeri.
– Vad det gäller ringa bedrägeri har jag inga mer uppgifter om vad det rör sig om i nuläget, säger Peter Adlersson.

Samtliga Kungsbackalag missar slutspel i lag-SM
SPORT 2026-07-16 KL. 14:00

Samtliga Kungsbackalag missar slutspel i lag-SM

Dramatiskt för Kungsbacka GK:s herrlag

Invånarna fick själv välja ut blommorna till torget
NYHETER 2026-07-15 KL. 15:00
Premium

Invånarna fick själv välja ut blommorna till torget

"Roligt att det fanns ett sådant engagemang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.