Vid 19-tiden larmades Räddningstjänsten till Åsa på grund av en översvämning utomhus.
Räddningstjänsten ryckte ut till platsen men enligt uppgift ska det inte röra sig om översvämning i en fastighet utan om stora regnmängder som inte sjunkit undan.
– Vi är på väg dit nu och ska se om vi kan leda om vattnet innan det kommer in i någon fastighet, uppgav Räddningstjänstens ledningscentral, tidigare i kväll.
Strax innan halv nio på måndagskvällen verkar läget stabilt enligt Räddningstjänsten.
– Det går bra. Vi har lett om vattnet från en fastighet och ska åka vidare nu och titta på nästa.
Frillesås BK gjorde säsongens första ispass
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


