Klik venligst
BLÅLJUS 2019-11-05 KL. 07:27

Polisens tekniker om skelettet: troligen en människa

Polisens tekniker om skelettet: troligen en människa
Ett stort område är avspärrat.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På måndagsförmiddagen hittades skelettdelar i terrängen vid busshållplatsen Älskogsbräcka i Onsala. Polisen inledde en förundersökning om misstänkt mord alternativt dråp.

På måndagskvällen avslutade polisens tekniker den tekniska undersökningen av platsen. Deras initiala slutsats är att kvarlevorna troligen tillhör en människa. Det återstår dock en rättsmedicinsk undersökning.

På vilket sätt personen har avlidit går ännu inte att avgöra, enligt polisen. Brottsplatsen är fortfarande avspärrad.

 

Läs mer: Misstänkt mord – skelettdelar hittade

Klik venligst
Aranäs linjebjässe i en stor intervju
HANDBOLL 2026-09-16 KL. 19:00
Premium

Aranäs linjebjässe i en stor intervju

✔ Nya rollen ✔ Kärleken ✔ Nybygget

Så lyckades Aranäs värva hem stjärnan
HANDBOLL 2026-09-15 KL. 14:11
Premium

Så lyckades Aranäs värva hem stjärnan

✔ Jakten ✔ Nyckelfaktorerna ✔ Hyllningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21
Ulf Kristersson avgår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.