BLÅLJUS 2021-10-08 KL. 15:21

Polisen fick ta hand om inbrott och olycka

Under fredagen har polisen larmats till två inbrott på kort tid i Kungsbacka.

Polisen fick ta hand om inbrott och olycka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Klockan 11.16 larmades polis till en lägenhet på Guldgubbegatan som haft inbrott. Bara en knapp timme senare kom ytterligare ett larm om lägenhetsinbrott. Denna gång på Ivarsgårdsgatan.

– Bägge målsäganden har varit ifrån sin bostad en kortare stund och mötts av stor oreda i bostaden vid hemkomst. Det är oklart vad som tillgripits under inbrotten, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl Kungsbacka.

I nuläget är det oklart om det finns någon koppling mellan inbrotten.

– Enda kopplingen vi har i nuläget är att bägge målsäganden är äldre personer som varit från sin bostad en kortare tid. Vi ska göra en teknisk utredning och se om vi kan säkra några spår, säger Eriksson.

Trafikolycka

Vid 15-tiden larmades räddningstjänsten till Tingberget i Kungsbacka där en moped kolliderat med en personbil. Både polis och ambulans kallades till platsen.

Mopedföraren, en 15-årig kille, fördes till sjukhus men blev inte llvsrligt skadad vid olyckan.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.