BLÅLJUS 2021-03-16 KL. 18:19

Pojkar rånades i centrum – polisen söker vittnen

Var du en av dem som igår eftermiddag vid 16.25 passerade bron över Kungsbackaån, bakom Lindälvshallen? I så fall kan du sitta inne med information som är viktig för tre tolvåriga pojkar, som utsattes för ett rån mitt på bron.

Pojkar rånades i centrum – polisen söker vittnen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De tre tolvåringarna kom gående på bron över Kungsbackaån, i riktning mot Kungsmässan när de plötsligt stötte ihop med två andra, något äldre, ungdomar som kom gående i motsatt riktning.

Bestals på mobilerna


De två mötande ungdomarna stoppade pojktrion. Genom att hota de tre killarna med stryk tvingade de till sig pojkarnas mobiltelefoner.

När de tagit vad de ville ha av sina offer försökte rånarna förmå pojkarna att avstå från att kontakta polisen genom att hota dem.

Därefter lämnade de platsen.

Söker vittnen


När de uppskrämda pojkarna kom hem och kunde berätta för sina föräldrar vad som hänt kontaktade föräldrarna polisen. De tre pojkarna ska nu förhöras av polis.

Polisen söker även vittnen som sett rånet. Enligt efterlysningen ska det hela ha gått så lugnt till att rånarna och deras offer för förbipasserande mycket väl kan ha misstagits för fem bekanta som stod och pratade med varandra på bron.

Den som har gjort iakttagelser på och i området kring den aktuella bron mellan 16.25 och 16.40 igår kväll uppmanas att ringa 114 14.

TV-klipp och nyheter

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare
2026-05-02 KL. 10:45
Premium

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare

– Markant högre pris i sommar

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
KULTUR & NÖJE 2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.