BLÅLJUS 2022-09-28 KL. 08:23

Olycka på E6 – en till sjukhus

Av Anton Lorentzson

På onsdagsmorgonen skedde en olycka på E6:an mellan Värö och Frillesås i norrgående riktining mot Göteborg. En person är förd till sjukhus med ambulans.

Olycka på E6 – en till sjukhus
Olyckan skedde på onsdagsmorgonen mellan Värö och Frillesås. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Olyckan inträffade vid 07.20-tiden på onsdagsmorgonen på E6:an mellan trafikplatserna Värö och Frillesås.
– Det är två personbilar som gått ihop på E6:an och två personer som är inblandade. Vi spärrade av och säkrade olycksplatsen, säger Patrik Sönnerstedt, vid Räddningstjänsten Väst.
Polisen var också på plats vid olyckan, som inledningsvis hade en stor påverkan på trafiken.
– En av förarna är förd med ambulans till sjukhus. Vi är klara på platsen men en polispatrull är också på väg till sjukhuset för att höra personen i fråga, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson.
Trafik ska enligt uppgift flyta på bra igen vid 08-tiden.


Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
FAMILJ 2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-22 KL. 18:23
Poängräddaren: ”Starkt av oss som lag
Premium | NYHETER 2025-11-21 KL. 18:00
NovaPosten tar upp kampen om läsarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.