Klik venligst
BLÅLJUS 2022-09-28 KL. 08:23

Olycka på E6 – en till sjukhus

Av Anton Lorentzson

På onsdagsmorgonen skedde en olycka på E6:an mellan Värö och Frillesås i norrgående riktining mot Göteborg. En person är förd till sjukhus med ambulans.

Olycka på E6 – en till sjukhus
Olyckan skedde på onsdagsmorgonen mellan Värö och Frillesås. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Olyckan inträffade vid 07.20-tiden på onsdagsmorgonen på E6:an mellan trafikplatserna Värö och Frillesås.
– Det är två personbilar som gått ihop på E6:an och två personer som är inblandade. Vi spärrade av och säkrade olycksplatsen, säger Patrik Sönnerstedt, vid Räddningstjänsten Väst.
Polisen var också på plats vid olyckan, som inledningsvis hade en stor påverkan på trafiken.
– En av förarna är förd med ambulans till sjukhus. Vi är klara på platsen men en polispatrull är också på väg till sjukhuset för att höra personen i fråga, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson.
Trafik ska enligt uppgift flyta på bra igen vid 08-tiden.


Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-10-12 KL. 20:15
Bingon ett populärt måndagsnöje
Premium | SPORT 2026-10-12 KL. 09:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.