Vid tio i fem på onsdagen inträffade en trafikolycka vid korsningen Höglandavägen och Älvsåkers byaväg.
Enligt Sos alarm ska de båda personbilarna ha kolliderat i sidan på varandra i korsningen.
Både räddningstjänst, polis och ambulans har varit på platsen, bärgare tillkalades också eftersom en av bilarna kört in i en paddock och det behövdes hjälp att få den därifrån.
En person fick åka vidare med ambulans till sjukhuset. Polisen har skrivit en anmälan om underlåtenhet av väjningsplikt.
Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum
✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley
Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö
• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan
• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet
✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten
✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.









