BLÅLJUS 2022-05-10 KL. 16:20

Mördare får gå på pizzeria

Av Kristian Alm

Julhelgen 2019 mördade fjäråsbon sin före detta sambo efter att ha spionerat på henne och dömdes till livstids fängelse. Nu har han beviljats permission för att gå på pizzeria.

Mördare får gå på pizzeria

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen sköt ihjäl sin före detta sambo med hagelgevär. Den nu 54-årige fjäråsbon hade varit i det närmaste besatt av tanken på att kvinnan var otrogen mot honom, och övervakade henne flera månaders tid innan mordet.
Han visade ingen ånger under rättegången och dömdes till livstids fängelse. Mannen överklagade till hovrätten och ville ha ett tidsbestämt straff men fick nej.
Nu har han alltså suttit i två år och ansökt om en särskild permission, så kallad lufthålspermission. Någon regelbunden permission kan det inte bli tal om, men däremot kan man bevilja en kortare permission för ett särskilt ändamål.
Efter genomförd riskbedömning finner anstalten att ansökan skall beviljas, för att som det står i beslutet, "minska skadeverkningarna av hans långa frihetsberövande". 54-åringen har tidigare haft permission för sjukvård och skött det utan anmärkning
Förutom pizzeriabesök handlar det om att få möjlighet att fika, köpa CD-skivor och hörlurar.
Och det säger alltså kriminalvården ja till.


Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.