BLÅLJUS 2022-05-10 KL. 16:20

Mördare får gå på pizzeria

Av Kristian Alm

Julhelgen 2019 mördade fjäråsbon sin före detta sambo efter att ha spionerat på henne och dömdes till livstids fängelse. Nu har han beviljats permission för att gå på pizzeria.

Mördare får gå på pizzeria

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen sköt ihjäl sin före detta sambo med hagelgevär. Den nu 54-årige fjäråsbon hade varit i det närmaste besatt av tanken på att kvinnan var otrogen mot honom, och övervakade henne flera månaders tid innan mordet.
Han visade ingen ånger under rättegången och dömdes till livstids fängelse. Mannen överklagade till hovrätten och ville ha ett tidsbestämt straff men fick nej.
Nu har han alltså suttit i två år och ansökt om en särskild permission, så kallad lufthålspermission. Någon regelbunden permission kan det inte bli tal om, men däremot kan man bevilja en kortare permission för ett särskilt ändamål.
Efter genomförd riskbedömning finner anstalten att ansökan skall beviljas, för att som det står i beslutet, "minska skadeverkningarna av hans långa frihetsberövande". 54-åringen har tidigare haft permission för sjukvård och skött det utan anmärkning
Förutom pizzeriabesök handlar det om att få möjlighet att fika, köpa CD-skivor och hörlurar.
Och det säger alltså kriminalvården ja till.


TV-klipp och nyheter

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten
2026-01-11 KL. 09:00
Premium

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten

Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Premium

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Ger pengar till träningsläger och cuper

Skidåkarna har intagit golfbanan
NYHETER 2026-01-10 KL. 10:00
Premium

Skidåkarna har intagit golfbanan

Välkänt ansikte tar över pizzerian
NYHETER 2026-01-10 KL. 09:00
Premium

Välkänt ansikte tar över pizzerian

"Vi siktar på succé här"

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

Anfallaren klar för tvåanklubb
FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Premium

Anfallaren klar för tvåanklubb

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-11 KL. 18:44
Vänsternian förlänger med Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.