Under måndagseftermiddagen tog polisen med sig en bilförare som misstänks ha kört drogpåverkad vid resecentrum i centrala Kungsbacka.
– Vid halv tre har man stannat en bil på Storgatan och tagit med föraren för kroppsbesiktning i form av ett blodprov. Föraren som är en kvinna i 20-års åldern, är misstänkt för drograttfylleri, säger Jens Andersson, polisens presstalesperson region väst.
Händelsen utreds nu enligt lex Sarah
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.