På torsdagskvällen utlöstes ett automatlarm på Fjordskolan i Onsala. Räddningstjänsten åkte dit och upptäckte en mindre brand orsakat av en kortslutning i ett eluttag.
Det var vid 22.15-tiden på torsdagskvällen som automatlarmet löstes ut på Fjordskolan i Onsala. På plats upptäckte räddningstjänsten en mindre brand.
– Det var av mindre omfattning och släcktes fort, säger Åsa Opperud, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Branden orsakades av en kortslutning i ett eluttag. Vid 23-tiden samma kväll avslutade räddningstjänsten sin insats.
– Intressant historik och japansk koppling
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.


