BLÅLJUS 2021-07-20 KL. 19:00

Man dömd för flera våldtäkter mot barn

En 27-årig man har dömts till sju års fängelse för flera fall av våldtäkter mot barn. Barnet, en flicka bosatt i Kungsbacka, var bara tolv år när övergreppen började.

Man dömd för flera våldtäkter mot barn

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



27-åringen, som är släkt med flickan, har under ett par års tid vid flera tillfällen utsatt flickan för olika typer av sexuella övergrepp. Det har rört sig om såväl vaginala som orala samlag, samt andra med samlag jämförbara handlingar.

Mannen har medgett en del av de handlingar som åtalet beskrivit, men påstår att det funnits samtycke. Ett barn kan dock enligt lag aldrig ge sitt samtycke till sexuella handlingar. Flickan har dessutom berättat att hon känt sig utnyttjad, rädd och mått dåligt över det mannen gjort mot henne.

I förra veckan föll så domen mot mannen i Varbergs tingsrätt. För flera fall av våldtäkt mot barn blev straffet sju år i fängelse. Han ska även betala 280 000 kronor i skadestånd till målsäganden.

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet
KULTUR & NÖJE 2026-06-09 KL. 20:00
Premium

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet

Berättar om hårförändringen som väckte uppmärksamhet och kopplingen till Sonja Aldén

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.