BLÅLJUS 2024-09-21 KL. 14:57

Larm om utsläpp av farligt ämne

Av Christina Nordwall

Ett larm om utsläpp av farligt ämne på Valldavägen togs emot av SOS alarm vid 14.45 på lördagseftermiddagen.

Larm om utsläpp av farligt ämne

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det ska handla om utsläpp av drivmedel/olja.

– Det är en arbetsmaskin, en hjullastare som läckt olja och står vid vägen mellan Vallda kyrka och en bit ner, uppger vakthavande på räddningstjänstens ledningscentral.

Räddningstjänsten är på plats och det kan vara halt på vägen.

Enligt Trafikverket råder stor påverkan på trafiken och det kommer enligt dess prognos att vara det fram till klockan 16.

Strax efter klockan 16 uppger Trafikverket att vägen är sanerad/sandad efter tidigare utsläpp av olja. Trafiken beräknas påverkas fram till måndag 23 september klockan 12.



Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet
KULTUR & NÖJE 2026-06-09 KL. 20:00
Premium

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet

Berättar om hårförändringen som väckte uppmärksamhet och kopplingen till Sonja Aldén

Stor intervju med hockeystjärnan Niklas Rubin
SPORT 2026-06-08 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med hockeystjärnan Niklas Rubin

✔ Pappalyckan ✔ Fiaskosäsongen ✔ Det nobbade jättebudet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.