En trafikolycka med flera fordon inblandade ska ha inträffat på väg 158.
Larmet till SOS kom strax innan lunch på söndagen.
Olyckan ska ha inträffat mellan Vallda och Ekenäs och det ska vara stor påverkan på trafiken. Ambulans, polis och räddningstjänst är på plats.
Uppdatering: Vid klockan 12.10 meddelar SOS Alarm att ingen ska ha behövt åka med i ambulansen och att räddningstjänsten ska snart vara klara att lämna.
En anmälan om att ej ha iakttagit väjningsplikt har upprättats. Enligt polisen är den som vållade olyckan i 80-årsåldern.
Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal
✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka
"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.




