BLÅLJUS 2023-06-03 KL. 13:27

Larm om drunkning i Kungsbacka

Av Anton Lorentzson

En insats pågår vid en gångbro vid Dollarstore i Hede. Enligt initiala uppgifter ska det handla om ett drunkningstillbud.

Larm om drunkning i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till räddningstjänsten vid 12.45-tiden. Händelsen rubricerades som drunkning.

– Vi är framme där på platsen och har fått indikationer om att det eventuellt kan vara en person i vattnet. Vi söker just nu med dykare, säger larm- och ledningsoperatören på räddningstjänsten Storgöteborg.

I sådana här fall är det knapphändig information man kan få tag i. Polisen är också på platsen för att hjälpa räddningstjänsten.
– Vi bistår med hjälp. Just nu vet jag inte så mycket om händelsen, mer än att man har anträffat kläder vid ån där. Vi får se vad det renderar i så småningom, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson.

Räddningstjänsten avslutade sin insats vid 14.30-tiden utan att ha påträffat någon person i vattnet.

Josefine Rybrinks förlösande guldjubel:
FOTBOLL 2026-11-02 KL. 21:13
Premium

Josefine Rybrinks förlösande guldjubel: "Äntligen!"

18 bilder från guldyran

Lutar åt comeback för profilen
BANDY 2026-11-02 KL. 17:30
Premium

Lutar åt comeback för profilen

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-11-02 KL. 11:09
Premium

Sporthelgen i korthet

Krönika: Den oheliga alliansen
KRÖNIKOR 2026-11-02 KL. 10:00
Premium

Krönika: Den oheliga alliansen