Klik venligst
BLÅLJUS 2023-06-03 KL. 13:27

Larm om drunkning i Kungsbacka

Av Anton Lorentzson

En insats pågår vid en gångbro vid Dollarstore i Hede. Enligt initiala uppgifter ska det handla om ett drunkningstillbud.

Larm om drunkning i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till räddningstjänsten vid 12.45-tiden. Händelsen rubricerades som drunkning.

– Vi är framme där på platsen och har fått indikationer om att det eventuellt kan vara en person i vattnet. Vi söker just nu med dykare, säger larm- och ledningsoperatören på räddningstjänsten Storgöteborg.

I sådana här fall är det knapphändig information man kan få tag i. Polisen är också på platsen för att hjälpa räddningstjänsten.
– Vi bistår med hjälp. Just nu vet jag inte så mycket om händelsen, mer än att man har anträffat kläder vid ån där. Vi får se vad det renderar i så småningom, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson.

Räddningstjänsten avslutade sin insats vid 14.30-tiden utan att ha påträffat någon person i vattnet.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten
2026-04-22 KL. 20:00
Premium

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten

Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss
NYHETER 2026-04-22 KL. 12:15
Premium

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss

Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.