BLÅLJUS 2023-06-03 KL. 13:27

Larm om drunkning i Kungsbacka

Av Anton Lorentzson

En insats pågår vid en gångbro vid Dollarstore i Hede. Enligt initiala uppgifter ska det handla om ett drunkningstillbud.

Larm om drunkning i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till räddningstjänsten vid 12.45-tiden. Händelsen rubricerades som drunkning.

– Vi är framme där på platsen och har fått indikationer om att det eventuellt kan vara en person i vattnet. Vi söker just nu med dykare, säger larm- och ledningsoperatören på räddningstjänsten Storgöteborg.

I sådana här fall är det knapphändig information man kan få tag i. Polisen är också på platsen för att hjälpa räddningstjänsten.
– Vi bistår med hjälp. Just nu vet jag inte så mycket om händelsen, mer än att man har anträffat kläder vid ån där. Vi får se vad det renderar i så småningom, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson.

Räddningstjänsten avslutade sin insats vid 14.30-tiden utan att ha påträffat någon person i vattnet.

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare
HANDBOLL 2026-06-22 KL. 19:45
Premium

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare

✔ Vägen till Kungsbacka ✔ Ombyggnationen ✔ Oförstående till debatten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.