BLÅLJUS 2020-07-12 KL. 13:12

Körde i diket i Fjärås

Polisen fick i morse en påringning om en dikeskörd bilist som verkade alkoholpåverkad. Det visade sig dock att bilföraren var spik nykter.

Körde i diket i Fjärås

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan var 19 minuter över sju i morse, då polisen blev uppringd av en person som sade sig ha sett en alkoholpåverkad bilist som kört i diket.

Föraren var nykter


Olyckan hade skett på Torpavägen i Fjärås, i höjd med Torpa skola.

När den polispatrull som sändes ut kom fram till olycksplatsen var den dikeskörda bilisten i full färd med att själv försöka få upp sin bil ur diket.

En kontroll visade att mannen, som är född 1977, var spik nykter.

Fick hjälp ringa bärgare


Efter att man konstaterat att bilföraren klarat sig oskadd från olyckan bad mannen om hjälp med att ringa bärgare.

Polisen har inga misstankar om att något brott ska ha föranlett olyckan utan rubricerar dikeskörningen som en ren olyckshändelse.

Hanna förlorade sin bror i en olycka som nioåring
2026-04-05 KL. 11:00
Premium

Hanna förlorade sin bror i en olycka som nioåring

Sov i bilen när tragedin inträffade: "Vaknade till något helt annat"

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen
KLUBBNYTT 2026-04-04 KL. 09:22

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen

Genomförde utbildning med Leeds United Academy

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.