Klik venligst
BLÅLJUS 2023-01-09 KL. 07:56

Körde av vägen – misstänkt rattfylleri

Av Anton Lorentzson

På måndagsmorgonen körde en man av vägen på E6 vid Onsalamotet. Mannen tros ha varit full och blåste positivt i alkoholmätaren.

Körde av vägen – misstänkt rattfylleri

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 06-tiden på måndagsmorgonen som mannen körde av vägen. Han var på väg i norrgående riktning på E6 i en skåpbil när olyckan skedde vid trafikplats 59, Onsalamotet.

När polisen anlände till platsen fick mannen, som är i 45-årsåldern, blåsa eftersom polisen misstänkte att han kan ha varit påverkad. Mannen fick ett positivt resultat i instrumentet.
– Han blåste positivt initialt och omhändertogs för vidare kontroll, och han är misstänkt för rattfylleri, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson vid polisen.

Det finns inga uppgifter om att mannen ska ha ådragit sig några skador i samband med olyckan, enligt Svedemyr.



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.