BLÅLJUS 2023-01-09 KL. 07:56

Körde av vägen – misstänkt rattfylleri

Av Anton Lorentzson

På måndagsmorgonen körde en man av vägen på E6 vid Onsalamotet. Mannen tros ha varit full och blåste positivt i alkoholmätaren.

Körde av vägen – misstänkt rattfylleri

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 06-tiden på måndagsmorgonen som mannen körde av vägen. Han var på väg i norrgående riktning på E6 i en skåpbil när olyckan skedde vid trafikplats 59, Onsalamotet.

När polisen anlände till platsen fick mannen, som är i 45-årsåldern, blåsa eftersom polisen misstänkte att han kan ha varit påverkad. Mannen fick ett positivt resultat i instrumentet.
– Han blåste positivt initialt och omhändertogs för vidare kontroll, och han är misstänkt för rattfylleri, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson vid polisen.

Det finns inga uppgifter om att mannen ska ha ådragit sig några skador i samband med olyckan, enligt Svedemyr.



Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
NYHETER 2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

TV-klipp och nyheter

Populära butiken i Åsa till salu
NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Premium

Populära butiken i Åsa till salu

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner
NYHETER 2026-02-17 KL. 07:00
Premium

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner

Halland ska gå med i Kommuninvest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.