En inringade kontaktade polisen efter att ha uppdagat ett inbrott i en bostad. Polisen har spärrat av för en teknisk undersökning.
Det var klockan 10.04 på onsdagen som inbrottet i Fors larmades in till polisen.
– Någon har slagit sönder en ruta på en altandörr och gått in i bostaden och härjat. Det är i nuläget oklar om något är tillgripit, säger Jens Andersson, polisens presstalesperson i region Väst.
En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats och polisen har spärrat av platsen för en teknisk undersökning.
– Det verkar dessutom som att det tidigare varit inbrott i några garagelängor i närheten, men det framgår inte när det skedde, säger Jens Andersson.
✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



