BLÅLJUS 2022-09-02 KL. 18:30

Frontalkrock mellan två bilar

Av Johanna Simonsson

Räddningstjänsten larmades klockan 18:01 på fredagskvällen efter att två bilar krockat på Gröningevägen.

Frontalkrock mellan två bilar
Räddningstjänsten larmades under fredagskvällen till en trafikolycka på Grönigevägen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vägen stängdes av och räddningstjänst, ambulans och polis kallades till platsen.
– Det är en frontalkrock. Den ena bilen ligger på taket, säger Lotta Molander, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.
SOS-alarm kunde klockan 18.40 meddela att det var tre personer som färdats i bilarna.
– Alla är ute. Ambulansen har vänt tillbaka och det var ingen som behövdes föras till sjukhus, säger Ola Nilsson, teamledare på SOS-alarm.
Räddningstjänsten hade strax innan kockan 19:20 på fredagskvällen lämnat platsen.
En av förarna misstänks för vårdslöshet i trafik.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-04 KL. 19:00
Här avråder kommunen från bad
Premium | NYHETER 2026-09-04 KL. 13:06
Därför grävs det bakom P-hus Linden

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.