Klik venligst
BLÅLJUS 2024-10-26 KL. 15:18

Frontalkrock i Onsala

Av Christina Nordwall

En frontalkrock inträffade på Onsalavägen under lördagseftermiddagen.

Frontalkrock i Onsala

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Polisen får samtal om en bil som kör vingligt, från E6 i riktning mot Kungsbacka centrum. En polispatrull skickas till platsen. Klockan 14.18 inkommer larm till SOS om en krock mellan två personbilar på Onsalavägen i höjd med Presseskolan. En av de inblandade bilarna är densamma som polisen tidigare fått samtal om.

– En person i 60-årsåldern har förts till sjukhus men det finns inga uppgifter om livshotande skador. Mannen ska genomgå kroppsbesiktning för att se om han haft något i kroppen när han framfört bilen, säger Jens Andersson, presstalesperson på polisen.

Det ska inte vara någon annan person som varit i behov av ambulans. Nu ska fordonen bärgas och polisen är på plats dirigera trafiken.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten
2026-04-22 KL. 20:00
Premium

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten

Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss
NYHETER 2026-04-22 KL. 12:15
Premium

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss

Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.