Under onsdagskvällen uppstod en intensiv brand i en fritidsbåt i Lerkils båthamn. Båten var helt övertänd. Rökutvecklingen var så kraftig att ett ögonvittne såg den från sin bostad i Särö.
Larmet om båtbranden inkom till räddningstjänstens larm- och ledningscentral strax efter sju på onsdagskvällen.
– Vi är precis framme och jag vet inte så mycket ännu. Det verkar vara en mindre båt och den ligger troligtvis vid bryggan. Den har brunnit kraftigt, säger Mathias Kapocs, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten storgöteborg.
Rökutvecklingen är så kraftig att ögonvittne i Särö kan se den.
En stund senare är branden under kontroll.
– Branden var släckt vid vår ankomst. Det handlar om en mindre öppen båt med styrpulpet. Inga närliggande båtar påverkades av branden, säger Micael Olsson, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten storgöteborg.
Branden orsakade stora skador på båten, men inga personskador har rapporterats.
✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret
"Belöningen för mig är responsen"
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.



