BLÅLJUS 2022-04-05 KL. 08:16

Försökte stjäla båtmotorer – skrämdes iväg av polis

Av Julia Sandstén Vikberg

Företagsägaren såg i övervakningskameran att två personer hade brutit sig in på företagsområdet där det finns båtmotorer. Men polisen var snabbt på plats och skrämde iväg inkräktarna.

Försökte stjäla båtmotorer –  skrämdes iväg av polis

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 23-tiden på måndagskvällen såg en företagsägare i Fjärås att två personer hade tagit sig in på företagsområdet där det bland annat finns båtmotorer.
– Ett staket var uppklippt så de hade tagit sig in genom något staket, säger Peter Adlersson, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen larmades och kom snabbt till platsen.
– De ledde troligen till att de blev skrämda för de sprang i väg från platsen, säger Peter Adlersson.
Polisen sökte i området med hund men lyckades inte gripa gärningspersonerna. En anmälan om försök till stöld har upprättas. Samma företagare har haft tjuvar på besök två gånger tidigare i februari. De gångerna stals båtmotorer hundratusentals kronor.


Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.