BLÅLJUS 2022-11-10 KL. 09:29

Företag bestulna på ett 30-tal datorer

Av Anton Lorentzson

Ett företag i Kungsbacka blev under onsdagsmorgonen bestulna på ett 30-tal datorer. Polisens tekniker har gjort en brottsplatsundersökning.

Företag bestulna på ett 30-tal datorer
Två inbrott anmäldes under onsdagen i Kungsbacka. Arkivfoto: Carl Schöndell

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 08-tiden på onsdagsmorgonen som inbrottet upptäcktes. Det var företaget Mediq på Hallabäcksvägen som blivit utsatt.
– Det har tillgripits ett 30-tal bärbara datorer. Vi skickade tekniker till platsen för att genomföra en brottsplatsundersökning. Hur gärningsmännen har kommit in i lokalen vet jag inte i nuläget, säger Ulf Eriksson som är är stationsbefäl på Kungsbackapolisen.

Senare på onsdagen anmäldes ytterligare ett inbrott. Denna gången i en bostad i Onsala, närmare bestämt på Orsnäsvägen.
– Det skedde vid 18-tiden. En gärningsman har brutit sig in genom ett fönster och tillgripit smycken bland annat. Värdet är oklart, och där ska vi också göra en brottsplatsundersökning, säger Ulf Eriksson.



MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.