BLÅLJUS 2022-11-10 KL. 09:29

Företag bestulna på ett 30-tal datorer

Av Anton Lorentzson

Ett företag i Kungsbacka blev under onsdagsmorgonen bestulna på ett 30-tal datorer. Polisens tekniker har gjort en brottsplatsundersökning.

Företag bestulna på ett 30-tal datorer
Två inbrott anmäldes under onsdagen i Kungsbacka. Arkivfoto: Carl Schöndell

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 08-tiden på onsdagsmorgonen som inbrottet upptäcktes. Det var företaget Mediq på Hallabäcksvägen som blivit utsatt.
– Det har tillgripits ett 30-tal bärbara datorer. Vi skickade tekniker till platsen för att genomföra en brottsplatsundersökning. Hur gärningsmännen har kommit in i lokalen vet jag inte i nuläget, säger Ulf Eriksson som är är stationsbefäl på Kungsbackapolisen.

Senare på onsdagen anmäldes ytterligare ett inbrott. Denna gången i en bostad i Onsala, närmare bestämt på Orsnäsvägen.
– Det skedde vid 18-tiden. En gärningsman har brutit sig in genom ett fönster och tillgripit smycken bland annat. Värdet är oklart, och där ska vi också göra en brottsplatsundersökning, säger Ulf Eriksson.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.