Klik venligst
BLÅLJUS 2022-04-21 KL. 10:20

Fick instagramkonto kapat

Av Kristian Alm

Det räcker inte att hålla koll på ytterdörr och bankkonto. På onsdagseftermiddagen anmäldes en "kidnappning" av ett Instagramkonto.

Fick instagramkonto kapat
En kvinna krävdes på pengar för att få tillbaka sitt konto i sociala media. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bakom anmälan stod en 20-årig tjej från Kullavik som alltså fått sitt konto kapat, och sedan blivit kontaktad av gärningspersonen som krävde 2 000 kronor för att lämna tillbaka kontot.
Någon misstänkt gärningsperson finns det inte ännu, men enligt anmälan hade utpressaren ett turkiskt telefonnummer.

Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.