BLÅLJUS 2023-01-28 KL. 09:27

Butik i Åsa utsatt för inbrott

Av Anton Lorentzson


Under natten till lördagen har en butik i Åsa utsatts för inbrott. Ett fönster var krossat men i nuläget är det oklart vad inbrottstjuven tagit.

Butik i Åsa utsatt för inbrott
En butik i Åsa utsattes för inbrott under natten till lördagen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till polisen vid 02.13 under natten till lördagen. Butiksägaren såg på sin mobiltelefon att inbrottssensorerna hade gått av och åkte till butiken. Väl där såg han att en ruta krossats.
– Han ser också en stol utanför butiken och antar då att man använt stolen för att krossa rutan, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.

Vilken butik det handlar om är oklart.
– Vi vet inte heller, vid anmälningstillfället, vad som saknas från butiken. Vi har ingen misstänkt och ingen gripen i nuläget, säger Thomas Fuxborg.


TV-klipp och nyheter

En nybörjare stoppade segermaskinen
2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:45
Åsa bjöd hemmapubliken på målfest
Premium | FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
Premium | SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
En nybörjare stoppade segermaskinen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.