BLÅLJUS 2022-11-29 KL. 10:40

Bostadsinbrott i Onsala

Av Anton Lorentzson

Under måndagseftermiddagen fick polisen in ett larm om ett inbrott i en bostad i Onsala. Vad som tagits under inbrottet är till största delen oklart, men det saknas bland annat kontanter och smycken enligt polisen.

Bostadsinbrott i Onsala

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Polisen fick in samtalet om inbrottet vid 17.20 på måndagseftermiddagen. Ägarna insåg att de hade haft inbrott och ringde själva in händelsen. Det finns inga tecken på brytskador enligt polisen.
– Det jag kan se från rapporten är att det är öppet in till bostaden, men hur tjuvarna tagit sig in vet jag inte. Det står inget om brytskador eller så. Det är oklart hur de tog sig in, säger Camilla Kreuger, stationsbefäl på polisen i Kungsbacka.

Det ska saknas kontanter och smycken från bostaden och en brottsplatsundersökning ska genomföras för att säkra fler spår. En anmälan om stöld genom inbrott är skriven.



Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.