BLÅLJUS 2022-11-29 KL. 10:40

Bostadsinbrott i Onsala

Av Anton Lorentzson

Under måndagseftermiddagen fick polisen in ett larm om ett inbrott i en bostad i Onsala. Vad som tagits under inbrottet är till största delen oklart, men det saknas bland annat kontanter och smycken enligt polisen.

Bostadsinbrott i Onsala

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Polisen fick in samtalet om inbrottet vid 17.20 på måndagseftermiddagen. Ägarna insåg att de hade haft inbrott och ringde själva in händelsen. Det finns inga tecken på brytskador enligt polisen.
– Det jag kan se från rapporten är att det är öppet in till bostaden, men hur tjuvarna tagit sig in vet jag inte. Det står inget om brytskador eller så. Det är oklart hur de tog sig in, säger Camilla Kreuger, stationsbefäl på polisen i Kungsbacka.

Det ska saknas kontanter och smycken från bostaden och en brottsplatsundersökning ska genomföras för att säkra fler spår. En anmälan om stöld genom inbrott är skriven.



Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

TV-klipp och nyheter

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg
Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.