Klik venligst
BLÅLJUS 2024-04-15 KL. 16:00

Bil och moped i krock i Onsala – en till sjukhus

Av Anton Lorentzson

En bil och en moped har krockat i Onsala. Polis är på plats och utreder vad som har skett. Föraren av mopeden har körts till sjukhus med ambulans.

Bil och moped i krock i Onsala – en till sjukhus
En bil och en moped har krockat vid Slupvägen i Onsala. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 14.34 som larmet om olyckan, som skedde i korsningen Slupvägen och Gottskärsvägen, kom in till polisen.

– Det var ett larm om en trafikolycka. En bil och en moped har krockat. Mopedföraren, som är en ung man i tonåren, är avförd till sjukhus, men skadeläget är just nu oklart, säger August Brandt, polisens presstalesperson.

Vad exakt som har skett vid olyckan är också det oklart.

– Både rättsläge och omständigheter är oklart. Vi är kvar på platsen och utreder det just nu, säger August Brandt.

Uppdatering:

På polisens hemsida, vid 18-tiden, skriver man att man utreder omständigheterna och försöker skapa sig en bild av händelseförloppet som föranledde olyckan.

– Det är fortfarande många omständigheter som är oklara för oss, så vi fortsätter utreda, säger August Brandt.

Skadeläget på mopedföraren allvarligt men inte livshotande. Föraren av bilen, en kvinna i medelåldern, ska inte ha fått några fysiska skador, enligt hemsidan.

Händelsen utreds i nuläget som vårdslöshet i trafik.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Aranäs linjebjässe i en stor intervju
2026-09-16 KL. 19:00
Premium

Aranäs linjebjässe i en stor intervju

✔ Nya rollen ✔ Kärleken ✔ Nybygget

Butik på Kungsmässan i konkurs – igen
2026-09-16 KL. 13:17
Premium

Butik på Kungsmässan i konkurs – igen

Så lyckades Aranäs värva hem stjärnan
HANDBOLL 2026-09-15 KL. 14:11
Premium

Så lyckades Aranäs värva hem stjärnan

✔ Jakten ✔ Nyckelfaktorerna ✔ Hyllningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.