En bil och en moped har krockat i Onsala. Polis är på plats och utreder vad som har skett. Föraren av mopeden har körts till sjukhus med ambulans.
Det var vid 14.34 som larmet om olyckan, som skedde i korsningen Slupvägen och Gottskärsvägen, kom in till polisen.
– Det var ett larm om en trafikolycka. En bil och en moped har krockat. Mopedföraren, som är en ung man i tonåren, är avförd till sjukhus, men skadeläget är just nu oklart, säger August Brandt, polisens presstalesperson.
Vad exakt som har skett vid olyckan är också det oklart.
– Både rättsläge och omständigheter är oklart. Vi är kvar på platsen och utreder det just nu, säger August Brandt.
Uppdatering:
På polisens hemsida, vid 18-tiden, skriver man att man utreder omständigheterna och försöker skapa sig en bild av händelseförloppet som föranledde olyckan.
– Det är fortfarande många omständigheter som är oklara för oss, så vi fortsätter utreda, säger August Brandt.
Skadeläget på mopedföraren allvarligt men inte livshotande. Föraren av bilen, en kvinna i medelåldern, ska inte ha fått några fysiska skador, enligt hemsidan.
Händelsen utreds i nuläget som vårdslöshet i trafik.
Ordföranden om de nya planerna
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.