En bilist höll inte avståndet och orsakade en olycka i Fjärås på tisdagseftermiddagen.
Kl 16.10 inträffade en trafikolycka mellan en personbil och en lätt lastbil på Tostaredsvägen i Fjärås. Både polis och ambulans kom till platsen. En person skadades vid olyckan, men behövde inte åka med i ambulansen.
– Anmälan som är upprättad gäller att den misstänkte ej skulle anpassat avståndet, det finns uppgift här om att ett av fordonen ska ha blivit påkört bakifrån, så det stämmer överens med anmälan, säger Adam Isaksson Samara, presstalesman polisen region väst.
Specialisterna om alternativen för framtidens trafik
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


