En bilist höll inte avståndet och orsakade en olycka i Fjärås på tisdagseftermiddagen.
Kl 16.10 inträffade en trafikolycka mellan en personbil och en lätt lastbil på Tostaredsvägen i Fjärås. Både polis och ambulans kom till platsen. En person skadades vid olyckan, men behövde inte åka med i ambulansen.
– Anmälan som är upprättad gäller att den misstänkte ej skulle anpassat avståndet, det finns uppgift här om att ett av fordonen ska ha blivit påkört bakifrån, så det stämmer överens med anmälan, säger Adam Isaksson Samara, presstalesman polisen region väst.
✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley
Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö
• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan
• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet
✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten
✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.








