En bilist höll inte avståndet och orsakade en olycka i Fjärås på tisdagseftermiddagen.
Kl 16.10 inträffade en trafikolycka mellan en personbil och en lätt lastbil på Tostaredsvägen i Fjärås. Både polis och ambulans kom till platsen. En person skadades vid olyckan, men behövde inte åka med i ambulansen.
– Anmälan som är upprättad gäller att den misstänkte ej skulle anpassat avståndet, det finns uppgift här om att ett av fordonen ska ha blivit påkört bakifrån, så det stämmer överens med anmälan, säger Adam Isaksson Samara, presstalesman polisen region väst.
✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin
Boendet återinvigdes under måndagen: ”Enormt stor glädje”
Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.



