BLÅLJUS 2023-02-14 KL. 07:03

Bil körde av vägen – avfart från E6 stängdes av

Av Ronny Karlsson

En bil ska ha kört av vägen vid avfarten från E6 mot Onsala under tisdagsmorgonen. Det ska vara väldigt halt på vägen, vilket kan vara en orsak till olyckan.

Bil körde av vägen – avfart från E6 stängdes av
En bil ska ha kört av vid Onsalaavfarten nu på morgonen. Polis och räddningstjänst är på plats. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 6.45 som larmet gick. Räddningstjänst och polis är på plats och det handlar om en singelolycka.
- En bil ska ligga på sidan vid avfart 59, och det ska vara halt på olycksplatsen, säger polisens presstalesperson Hans-Jörgen Ostler.
Enligt Räddningstjänsten handlar det om avfarten i södergående riktning, och hela den avfarten var avstängd.
Ambulans fanns på plats men det finns ännu inga uppgifter om någon har skadats i samband med olyckan.
Strax efter 7.30 var arbetet klart och trafiken kunde släppas på igen som vanligt.

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats
NYHETER 2025-11-07 KL. 19:00
Premium

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats

Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan

Sparpaket inom psykiatrin – längre väntetider väntas
NYHETER 2025-11-07 KL. 11:45
Premium

Sparpaket inom psykiatrin – längre väntetider väntas

”Stick i stäv med ökade satsningar”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-11-08 KL. 13:00
Krönika: Jag och Valter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.