BLÅLJUS 2023-03-14 KL. 09:26

Bil brann på E6 – orsakade långa köer

Av Anton Lorentzson

Räddningstjänsten fick under tisdagsförmiddagen ett larm om en fordonsbrand på E6:an. Räddningstjänsten var på plats med tre enheter och har stängde av vägen i södergående riktning i 45 minuter.

Bil brann på E6 – orsakade långa köer

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in vid 09.14. Enligt larmtexten så ska det brunnit i en personbil på E6 strax söder om Kungsbacka, ungefär en kilometer söder om Onsalamotet.
– Det är en bil som har börjat brinna där och vi har stängt av vägen i södergående riktning, säger Kalle Kivistö, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Branden är under kontroll och bör snart vara släckt enligt Kivistö. Trafiken påverkas till klockan 10, enligt räddningstjänstens egna prognos.
– Rent spontant så tror jag att vi kan släppa på trafiken om en halvtimme ungefär, säger Kalle Kivistö.

Ingen ska ha skadats i branden.
– Nej, inga personskador och ingen ambulans, meddelar SOS alarms händelseinformation.

Vid 10-tiden har man börjat släppa på trafiken igen, men det har bildats långa köer så trafiken går långsamt framåt på platsen.


TV-klipp och nyheter

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass
NYHETER 2026-01-06 KL. 09:00
Premium

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass

SOS-operatörerna om utmaningarna med att hantera människor i kris

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Husbilspremiär blev succé
Premium | NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
SMHI varnar för mer snö

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.