BLÅLJUS 2023-01-20 KL. 10:33

Barn rånad på sin mobil

Av Anton Lorentzson


En pojke i 9–10-årsåldern ska ha blivit rånad på sin mobil i Fjärås i närheten av Smedingeskolan. Enligt anmälan ska pojken ha blivit hotad med en kniv.

Barn rånad på sin mobil
En ung pojke blev hotad med kniv och blev av med sin mobiltelefon på tisdagen. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Händelsen utspelade sig på tisdagskvällen i närheten av Smedingeskolan i Fjärås. Det var först under torsdagseftermiddagen som polisen fick in en anmälan. Rubriceringen är i nuläget rån.
– Målsägaren, pojken, ska ha varit på väg hem när en annan person kom fram och hotade honom med en kniv. Han ska ha krävt att pojken skulle överlämna sina värdesaker och pojken har då lämnat ifrån sig sin mobiltelefon, säger Cornelia Strandfors, stationsbefäl på polisen i Kungsbacka.

Pojkens vårdnadshavare anmälde händelsen på torsdagen vid 18-tiden.
– Eftersom det kom in sent igår så gissar jag att de knappt hunnit starta utredningsarbetet. Jag har inte så mycket mer information om ärendet i nuläget, säger Cornelia Strandfors.

Det finns ännu ingen misstänkt i ärendet.



Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.