BLÅLJUS 2023-01-20 KL. 10:33

Barn rånad på sin mobil

Av Anton Lorentzson


En pojke i 9–10-årsåldern ska ha blivit rånad på sin mobil i Fjärås i närheten av Smedingeskolan. Enligt anmälan ska pojken ha blivit hotad med en kniv.

Barn rånad på sin mobil
En ung pojke blev hotad med kniv och blev av med sin mobiltelefon på tisdagen. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Händelsen utspelade sig på tisdagskvällen i närheten av Smedingeskolan i Fjärås. Det var först under torsdagseftermiddagen som polisen fick in en anmälan. Rubriceringen är i nuläget rån.
– Målsägaren, pojken, ska ha varit på väg hem när en annan person kom fram och hotade honom med en kniv. Han ska ha krävt att pojken skulle överlämna sina värdesaker och pojken har då lämnat ifrån sig sin mobiltelefon, säger Cornelia Strandfors, stationsbefäl på polisen i Kungsbacka.

Pojkens vårdnadshavare anmälde händelsen på torsdagen vid 18-tiden.
– Eftersom det kom in sent igår så gissar jag att de knappt hunnit starta utredningsarbetet. Jag har inte så mycket mer information om ärendet i nuläget, säger Cornelia Strandfors.

Det finns ännu ingen misstänkt i ärendet.



Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka
SPORT 2026-07-30 KL. 18:00
Premium

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka

Så är läget i lokala lagen inför hösten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Tävlingen i Förlanda ställs in

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.