BLÅLJUS 2023-03-25 KL. 09:54

Ballonger och sparkar

Av Kristian Alm

En aggressiv berusad man och ungdomar som blåste upp vattenballonger – så ser polisens summering ut av Kungsbackanatten.

Ballonger och sparkar
Stort pådrag i centrum som var uppblåst. Foto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den första insatsen började dramatiskt 18.30 efter ett tips om en knarkaffär på toaletten på en krog i centrum.
När polispatruller kom till platsen flydde tre ungdomar men kunde snabbt gripas.
Men någon narkotika verkar det inte ha varit fråga om, utan förberedelse till ofog. Tonåringarna berättade att de låst in sig för att fylla vattenballonger som de sedan tänkte kasta på passerande bilar från p-hustaket.
Efter kontakt med föräldrarna kunde ungdomarna släppas.
Lite senare på kvällen, vid 22.40, uppmärksammade vittnen en patrull i centrum på att det gick runt en berusad man och muckade gräl.
När poliserna fick syn på honom visade han med en gång att han inte heller gillade poliser. Han satte sig till motvärn och försökte sparka en av poliserna.
Eftersom han var rejält berusad omhändertogs han och fick tillbringa natten i arresten. Den 35-årige mannen är nu misstänkt för våldsamt motstånd.

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
NYHETER 2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

TV-klipp och nyheter

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

29 bilder från SM-tävlingarna
2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
29 bilder från SM-tävlingarna
Premium | NYHETER 2026-05-10 KL. 13:00
Krönika: Bland änglar och en demon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.