Polisen kontrollerade ett fordon klockan 00.30 natten till onsdag. Patrullen fattade misstankar och det beslutades om husrannsakan. Där fann man ammunition och del av ett vapen. Anmälan om vapenbrott är skriven.
Det var vid Fjärås efter midnatt som polisen stannande ett fordon.
– Det är tre personer i 40-årsåldern i fordonet. Två av dem är män och en är kvinna. Det utmynnande i att patrullen fattade misstankar och det blev en husrannsakan. Där påträffar man ammunition och delar av ett vapen, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl hos polisen.
Halland ska gå med i Kommuninvest
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.




