BLÅLJUS 2021-10-11 KL. 10:30

Åtalas för att ha dödshotat ex-sambo

29-åringen hotade med att ta livet av sin före detta sambo. Nu åtalas han för grov kvinnofridskränkning.

Åtalas för att ha dödshotat ex-sambo

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den 29-årige mannen, bosatt i Kungsbacka kommun, har enligt åtalet vid en rad tillfällen hotat och kränkt kvinnan, som han tidigare var sambo med.

29-åringen ska utöver en massa kränkande ord ha hotat att döda kvinnan, bränna ner hennes hem och även riktat hot mot hennes nära och kära.

”Jag plockar ner hela dig, jag tar dig bit för bit”, ska mannen bland annat ha sagt. I åtalet finns också en punkt om misshandel, då han tagit tag hårt i kvinnans arm. Mannen misstänks även för att ha stulit en gräsklippare för kvinnan.

I juni fick mannen kontaktförbud men det tog bara fem dagar innan det bröts. Vid en lång rad tillfällen ska han ha ringt, skickat sms och även försökt kontakta ex-sambon via sociala media under sommaren.

I stämningsansökan lyfts det fram att varje gärning varit en kränkning av kvinnans integritet, och att mannens handlingar allvarligt har skadat kvinnans självkänsla.

Mannen åtalas också för en rad mindre narkotikabrott och för folkbokföringsbrott.

TV-klipp och nyheter

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen
2025-11-06 KL. 11:12
Premium

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen

Splittringen av bolaget får nu drastiska följder

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”
FOTBOLL 2025-11-05 KL. 13:36
Premium

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”

Har tagits ut i landslaget för första gången

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.