Klik venligst
BLÅLJUS 2021-10-31 KL. 09:46

Åkte fast för fylleri

Av Kristian Alm

En rattfull man och en aggressiv krogbesökare fick tas om hand av polisen natten till söndag.

Åkte fast för fylleri

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Första händelsen inträffade när vittnen slog larm om att en ung man verkade berusad när han skulle tanka på Shellmacken i Särö. En polispatrull fick tag i mannen, som fick blåsa.
Det visade på 0,5, vilket motsvarar 1,0 promille i blodet och alltså är över gränsen för grovt rattfylleri. Mannen, som är i tjugoårsåldern, fick följa med till stationen för provtagning.
Lite senare på natten, närmare bestämt vid 01, blev det stökigt utanför en krog i centrum. En berusad kvinna i 40-årsålder kom i bråk med en vakt.
– Hon slog och sparkade honom, säger vakthavande befäl i Varberg.
Kvinnan omhändertogs och fick sova ruset av sig i arresten i Kungsbacka. Hon är nu misstänkt för våld mot tjänsteman.


Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.