BLÅLJUS 2020-01-18 KL. 10:23

Ännu en 16-åring i diket

Ännu en 16-åring har åkt fast för att ha kört bil och hamnat i diket. Den här gången togs föraren direkt på plats av en polispatrull.

Ännu en 16-åring i diket

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Förra helgen upptäcktes en bil i diket i Anneberg, men föraren var försvunnen. Dagen efter hörde han av sig själv till polisen. Det visade sig vara en 16-årig kille som "lånat" sina föräldrars bil. Nu hade de tvingat honom att anmäla sig själv.

I natt var det dags igen. När en polispatrull passerade Inlagsleden såg man en bil i diket. Den här gången var dock föraren kvar. Även denna gång var det en 16-årig kungsbackakille som gett sig ut utan körkort och förmåga att hantera fordonet. Vems bilen var är oklart.

Enligt polisen hade killen klarat sig utan allvarliga skador, men är nu anmäld för olovlig körning.

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka
NYHETER 2026-06-25 KL. 20:45
Premium

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka

40 år sedan "Leif" spelades in på Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

2026-06-25 KL. 18:00
Premium

"Det är helt sjukt vad mycket som kan hända på ett år"

Stor intervju med Frölundatalangen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-25 KL. 11:00
Värmebölja väntar under Åsacupen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.