BLÅLJUS 2020-07-07 KL. 15:47

43-åring förd till sjukhus efter arbetsplatsolycka

Strax innan klockan 14 på tisdagseftermiddagen skedde en fallolycka på ett företag i centrala Kungsbacka. En 43-årig man fördes till sjukhus i ambulans.

43-åring förd till sjukhus efter arbetsplatsolycka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Exakt hur olyckan gick till finns ingen uppgift om. Men det ska handla om ett fall från hög höjd - mer än tre meter.

Fördes till Sahlgrenska


43-åringen fördes i ilfart med ambulans till Sahlgrenska sjukhuset.

Läkare och vårdpersonal som mötte upp vid framkomsten till sjukhuset kunde efter en stunds undersökning av mannen konstatera att han haft änglavakt.

43-åringens skador bedöms som lindriga och hans tillstånd betecknades vid 18.30-tiden ikväll som stabilt. Allt enligt pressjouren vid Sahlgrenska sjukhuset.

15-åring fast under bil – förd till sjukhus
NYHETER 2026-01-21 KL. 07:53

15-åring fast under bil – förd till sjukhus

Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-01-21 KL. 16:00
Krönika: Beredskap i alla lägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.