BLÅLJUS 2020-07-07 KL. 15:47

43-åring förd till sjukhus efter arbetsplatsolycka

Strax innan klockan 14 på tisdagseftermiddagen skedde en fallolycka på ett företag i centrala Kungsbacka. En 43-årig man fördes till sjukhus i ambulans.

43-åring förd till sjukhus efter arbetsplatsolycka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Exakt hur olyckan gick till finns ingen uppgift om. Men det ska handla om ett fall från hög höjd - mer än tre meter.

Fördes till Sahlgrenska


43-åringen fördes i ilfart med ambulans till Sahlgrenska sjukhuset.

Läkare och vårdpersonal som mötte upp vid framkomsten till sjukhuset kunde efter en stunds undersökning av mannen konstatera att han haft änglavakt.

43-åringens skador bedöms som lindriga och hans tillstånd betecknades vid 18.30-tiden ikväll som stabilt. Allt enligt pressjouren vid Sahlgrenska sjukhuset.

TV-klipp och nyheter

Forwarden från Kungsbacka siktar mot OS-medalj
2026-02-04 KL. 19:00
Premium

Forwarden från Kungsbacka siktar mot OS-medalj

✔ Kampen mot klockan ✔ Skadan ✔ Drömmarna

Ny form av lägenheter testas i tävling om nybygge
NYHETER 2026-02-04 KL. 07:35
Premium

Ny form av lägenheter testas i tävling om nybygge

180 lägenheter i första förslaget för området

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!