Det blir sänkt hastighet och ökad risk för köer på E6 under nästa vecka. Anledningen är ett bullerplank som ska bytas ut och ett körfält stängs av.
Anledningen till förändringen är att ett bullerplank ska bytas ut nära E6. Arbetet utförs i södergående riktning och det är en sträcka söder om Fjärås som påverkas.
Den första etappen av arbetet genomfördes. I december och då var det inte samma trafikpåverkan.
– Vid arbetet i december behövde vi bara stänga av vägrenen, men då kunde vi göra vissa jobb från
baksidan. Det är inte möjligt på denna etapp som skall göras nu, kommenterar Alexander Åkerstedt projektledare på Trafikverket.
Körfältet stängs av med start på kvällen måndag 16 mars. Ambitionen är sedan att vara klara söndag 22 mars.
Avstängningarna påverkar trafiken dygnet runt och det kommer att vara sänkt hastighet till 70 kilometer i timmen på sträckan.
Frillesås BK gjorde säsongens första ispass
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


