TRAFIK 2023-05-11 KL. 10:45

Tågstrejk uppskjuten i sista stund

Av Kristian Alm

Bara några timmar innan tågstrejken skulle stoppa trafiken på Västkustbanan sköts den upp till måndag. Nu fortsätter förhandlingarna över helgen.

Tågstrejk uppskjuten i sista stund
Inga tomma spår i eftermiddag - men kanske på måndag? Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Seko, Service- och kommunikationsfackets förbundsstyrelse, meddelade på torsdagsförmiddagen att man på uppmaning av medlarna beslutat att skjuta upp det stundade strejkvarslet till på måndag (15/5) klockan 15.00.

"Bedömningen är att det fortfarande finns utrymme att förhandla. Frågorna det förhandlas om är komplexa och alla parter bedömer att mer tid skulle kunna lösa upp knutar. Nu fortsätter förhandlingarna med vår motpart, och med medlarna tillgängliga i processen", skriver Seko.

Om man inte når en lösning innebär det att steg 1 i varslet träder i kraft den 15/5 klockan 15.00. Det gäller i huvudsak Öresundstågen.

Steg 2 träder i kraft den 19/5 klockan 15.00 och drabbar även Västtrafik och Kungsbackapendeln.

Steg 3 är lagt till den 22/5 klockan 15.00 och då handlar det om fjärrtrafiken.

Även om strejken nu är uppskjuten är det oklart vad som konkret händer på måndag om parterna inte kommer överens.

Första steget i strejken innebär att alla Transdevs lokförare som är stationerade i Malmö tas ut i strejk. Eftersom Transdev kör Öresundstågen blir det totalstopp. Eller?

– Vi vet inte vad som händer med de tåg som redan har avgått. Får de köra vidare efter klockan 15? säger Peter Gyllander, informatör på Hallandstrafiken.

Det är också enligt Peter Gyllander oklart vad som gäller för de lokförare och tågvärdar som är stationerade i Halmstad.

– Vi vet inte om de får lov att köra, och om det innebär att vissa tåg kan gå.




Inga bussar

Några ersättningsbussar kommer inte heller att sättas in, eftersom det skulle räknas som strejkbryteri.

Pendeln till Göteborg fortsätter dock fram till den 19 maj när nästa varsel löses ut.

– Ja, då tas lokförare som är stationerade i Göteborg ut i strejk – om det nu blir strejk, säger Västtrafiks informatör Patrik Kihl.

– Det påverkar många tåglinjer.

Senare under veckan påverkas även SJ och andra långfärdsbolag.

Men frågan är alltså om det blir strejk. Nu finns det ett andrum när man kanske kan komma överens.

Det var i förra veckan som Seko varslade om strejken. Facket kräver ett slut på sena schemaändringar och vill ha mer tid för återhämtning.



TV-klipp och nyheter

Aranäsfrustration över alla missar
2025-11-07 KL. 21:00
Premium

Aranäsfrustration över alla missar

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats
2025-11-07 KL. 19:00
Premium

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats

Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan

Aranästränaren i en oväntad skrud
2025-11-07 KL. 18:00
Premium

Aranästränaren i en oväntad skrud

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen
NYHETER 2025-11-06 KL. 11:12
Premium

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen

Splittringen av bolaget får nu drastiska följder

ISHOCKEY 2025-11-06 KL. 11:00
Premium

"Bara att ändra planerna och ta första bästa flyg"

Simon Ryfors fick tänka om när Tre Kronor kallade

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 21:00
Aranäsfrustration över alla missar
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 18:00
Aranästränaren i en oväntad skrud
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 13:00
Nya avbräck för Rustan Lundbäck

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.