TRAFIK 2022-12-13 KL. 16:30

Satsning på järnvägen klar

Av Kristian Alm

Utvecklingen av pendeltågstrafik söderut och en möjlig framtida station i Frillesås är helt beroende av en ny förbifart vid Lekarekulle. Pengar saknades i Trafikverkets budget - men nu har man hittat en lösning.

Satsning på järnvägen klar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Helt avgörande för Kungsbackas framtida tillväxt är järnvägen, E6:an och 158:an.
Om inte investeringar görs i de stora stråken, blir det problem. Det spelar ingen roll vad Kungsbacka gör om inte de regionala förbindelserna fungerar.
Besvikelsen var därför stor när Trafikverket förra året inte hade med upprustningen av Kungsbacka station i sitt planförslag. Regeringen hade kunnat ändra förslaget men gjorde inte det när de beslutade om en ny nationell plan för transportinfrastrukturen.

Lekarekulle
Inte heller förbigångsspåret i Lekarekulle norr om Åsa var med – det skulle underlättat framtida satsningar på pendeltåg mellan Varberg och Göteborg. Spåret behövs för att snabba tåg inte ska bli hängande bakom långsammare pendeltåg, och det blir en robustare trafik som är mindre känslig för störningar.
Regionen, Kungsbacka och Varberg har sedan beskedet jobbat med att hitta en finansiering. För Varberg är frågan ännu större, eftersom man har kommit långt med planerna på en ny station i Värö.

Lösning
Nu finns en förhandlingslösning klar, bekräftar regionrådet Helene Andersson (C).
Totalt räknar man med att spåret kommer att kosta cirka 150 miljoner kronor att bygga. Trafikverket står för den största delen med 84 miljoner kronor. Region Halland går in med 49 miljoner kronor och Västsvenska paketet med 17 miljoner kronor. Kungsbacka och Varberg lägger inga pengar, men finansieringen av Väröstationen hamnar på Varberg, och det är troligt att Kungsbacka få betala en hel del för satsningar på stationen i centrum i framtiden.
Nu sker inte bygget den närmsta tiden, om man säger så. När det gäller infrastruktur är ledtiderna långa och Lekarekullen är planerad att vara klar någon gång mellan 2028 pch 2030. Då kommer även Väröstationen att stå klar.
Utbyggnad av stationen i Kungsbacka är inte bestämd.
Kommunalrådet Fredrik Hansson (C) har inte nåtts av beskedet när Norra Halland ringer, men är nöjd.
– Det var ett glädjande besked, en riktig julklapp!

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård